Amy Lam Sworn in as Sammamish City Councilmember

Release Date: November 30, 2021
Lam_headshot_color.jpg

The City of Sammamish announces that Amy Lam was sworn in to fill Sammamish City Council position #1 last week on November 24, 2021.

Ms. Lam, upon being certified by King County elections on November 23, 2021, fills the seat that was vacated by former city councilmember Jason Ritchie and occupied on an interim basis by former city councilmember Tom Odell. Ms. Lam will serve in this term until December 31, 2021.

Ms. Lam will then be sworn in anew, along with newly elected city councilmembers, to serve her full 4-year term on January 4, 2022.